Súrja (Surya) je bohom Slnka. Jeho nasledovníci ho považujú za stelesnenie Svätej Trojice – Brahmu, Višnu a Šivu. Súrja je ráno Brahmom, cez deň Višnuom a v noci sa stáva Šivom. Portréty ho zobrazujú na koči, ktorý ťahá sedem koní. Tiež sa zvykne zobrazovať s hákovým krížom – znakom slnka. V slovanských náboženstvách je Súrja známy ako staroslovanské božstvo Zora.

Súrja má svoje chrámy i dnes a je uctievaný napríklad v meste Konarak v indickom štáte Orissa, kde mu chrám postavil kráľ Narasimha I. (1238-1264) a jeho ďalšie chrámy sa nachádzajú po celej Indii, ale aj v Pakistane.

Súrja je védsky boh. So silnejúcim rozmachom višnuizmu, asi okolo roku 300 pred Kristom, Súrja stráca svoje prominentné miesto podobne, ako ho stratil aj Brahmá (ale nie celkom tak, pretože Brahmá je dnes skôr už len mŕtvy boh, pričom Súrja stále žije). Veľké dynastie indických kráľov o sebe tvrdili, že sú potomkami tohto Boha. Suryavanshis je napríklad dynastia, ktorá siaha do dávnej minulosti až k samotnému Rámovi.

Zdroj: www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/surya

Odporúčaná mantra: Om hram hreem hroum sah suryaya namah

 
K správnej výslovnosti mantry Ti poslúži toto video: