Siva (Šiva) je vôbec najlepší jogín, tantrik a meditátor. Šivaistický smer sa považuje za vôbec jeden z najstarších v hinduizme a mnohé sväté texty obsahujú vyjadrenia, že Šivovi sa v joge a tantre nikto nevyrovná. Šiva je zvrchovanou a Najvyššou Bytosťou v šivaistických učeniach. V sanskrite je Šiva Ten, kto je milý a priateľský. Jeho ďalším menom (ktoré sa objavuje vo Védach) je Rudra. Rudra býva aj skrátené pomenovanie pre strom, ktorý rastie v Nepále i v Indii okolo Himalájí. Tento strom prináša na svet plody, z ktorých sa vytvára šivaistický ruženec.Existuje legenda, podľa ktorej Brahmá a Višnu prosili Mahádevu Šivu, aby zničil zlého démona Tripurasuru. Pán Šiva privrel oči a meditoval istý čas. Keď ich otvoril, vypadli Mu z nich slzy. Takto začali rásť tieto stromy.

Šiva je Ničiteľom sveta, ale je aj predstaviteľom Najvyššieho dobra. Šiva je Bohom jogínov, sebakontroly, ale zároveň aj milencom svojej Šakti - Párvatí. Tantrici plody tantry bez existencie Šivu nemôžu dosiahnuť. Jeho synovia sú Ganeša a Kartikeya. Má ešte dve dcéry, Manasu a Netu, a ešte stvoril niekoľko bytostí, ktorými boli Andhaka (Šiva ho ako syna odvrhol), ale aj Virabhadra - démon uctievaný doposiaľ. Šiva žije v Himalájách a Jeho domovom je svätá hora Kailasa. Jeho hlavnými symbolmi sú trojzubec, ale aj hady, ktoré naznačujú, že je mimo smrti.

Šivov dopravným prostriedkom je býk - Nandi. Šiva často sedí na koži z tigra alebo nosí tigriu kožu.

Šivaisti patria v Indii k najväčším askétom a k najlepším jogínom. Ich telo je pokryté popolom a nosia korálky rudrakša.

Šiva je Bohom paradoxov a dvojznačností. Šiva sa pripodobňuje aj k Agnimu (symbol ohňa a popola), ktorého meno je vôbec prvé v Rig Véde, prvej Véde, hádam jeden z najstarších textov sveta. Šiva má aj niekoľko vtelení (napr. Hanuman). O Šivovi je lepšie povedať, že má expanzie, zatiaľ čo Višnu má inkarnácie (ľudí ako Krišna, v podobe ktorých tento Boh prichádza na Zem).

Zdroj: www.freebsd.nfo.sk/hinduizmus/siva

Odporúčaná mantra: Om Namah Sivaja

 
K správnej výslovnosti mantry Ti poslúži toto video: