Guru (Jupiter), tiež známy pod menom Brahaspati, je vládcom všetkých planét. V Taittirija upanišáde sa píše, že Jupiter je intelektom a výrečnosťou Kozmického Tela. Je to boh žltej alebo zlatej farby, a jeho dňom je štvrtok. Zvykne byť vyobrazený jazdiac na slonovi alebo kočiari ťahanom ôsmymi bielymi koňmi. V rukách drží posvätné predmety: lotos, indické modlitebné korálky mala a palicu danda, symbol sily a zvrchovanosti. Je považovaný za učiteľa (guru) bohov.
Existuje príbeh, že žene Angirasa sa narodil Brahaspati (Jupiter), ktorý je hlavným božstvom sily mysle a učiteľom bohov. Je učiteľom vedy svetla – védskej astrológie a astronómie. Je vládcom Slnka a Mesiaca a kontroluje pohyby planét.
V Rig Véde sa zase píše, že Brahaspati sa narodil na oblohe, so siedmymi tvárami a siedmymi lúčmi. Guru porazí svojich nepriateľov a prelomí ich opevnenia. Žiaden rituál obety nemôže byť dokončený bez vzývania tohto učiteľa bohov.
V Skanda Purane sa zase hovorí, že Brahaspati uctieval boha Šivu po tisícky rokov a za odmenu ho Šiva zmenil na planétu Jupiter.
Jupiter ovplyvňuje cesty na dlhú vzdialenosť, múdrosť, úprimnosť, morálku, benevolentnosť, súcit, meditáciu a dobročinnosť. Tiež je veľmi dôležitý pre ženy, pretože predurčuje ich manželstvo a vzťah k manželovi.

Odporúčaná mantra: Om Shri Gurave Namaha

 
K správnej výslovnosti mantry Ti poslúži toto video: