Ganéša je dieťaťom dvoch bohov, boha Šivu a bohyne Parvati. V indickej mytológii môžeme nájsť viacero legiend, ktoré vysvetľujú jeho sloniu hlavu. Cestujúc po Indii, v zemi Tamilov, som najčastejšie počul túto verziu: Ganéša pristihol svojich rodičov, ako sa milujú. Jeho otec Šiva sa nahneval a odsekol mu hlavu. K tomu, aby ostal Ganéša nesmrteľným ako boh, potreboval hlavu, s ktorou by prežil. Vedľa neho stál slon, a tak ho požiadal o jeho hlavu.

V Indii je Ganeša veľmi obľubený a vážený v každej generácii. V Maďarsku máme obľúbeného TV Maci (macíka), najmä medzi staršou generáciou. Je milou postavičkou z večerníčka. Takýmto je v Indii Bal Ganéša, ktorý učí deti pozitívnemu prístupu v živote a jeho hodnotám prostredníctvom mýtov a náboženských príbehov.

V Indii sa traduje, že bez ospravedlnenia nemôžeme vstúpiť do božieho chrámu. Preto je vždy prvá svätyňa alebo oltár v hinduistických chrámoch venovaný Ganéšovi. Tu sa pokloníme, ospravedlníme za svoje hriechy a snažíme sa odpustiť všetko nepríjemné, čo sme zažili a odpustiť druhým ľuďom. Takto očistený môžeme ísť ďalej. Takáto príprava a modlitba sú potrebné pre každý ďalší duchovný sebarozvoj.

Rada na duchovnú prácu s bohom Ganéša:

Vyčleň si aspoň pol hodinu, kedy venuješ pozornosť len sebe. Dovoľ si to, aby si zlepšil svoj život.

Uvoľni sa, pohodlne si sadni alebo ľahni a relaxuj pár minút.

Povedz modlitbu, vytvorenú z vlastných slov a myšlienok. Mala by sa týkať ospravedlnenia a žiadosti o odpustenie. Nechaj odísť bolestivé situácie a pošli lásku ľuďom, s ktorými máš zložitý vzťah. Rozviaž s nepríjemnými situáciami pomyselné puto. Požiadaj o vyčistenie a uvoľnenie karmických blokov, prekážok a limitov, ktoré sa týkajú tvojich minulých životov, minulosti aj súčasnosti. Špecifikuj konkrétne ťažkosti, ktoré vnímaš a požiadaj Ganéšu, aby ti pomohol ich odstrániť a rozpustiť.

Vaša modlitba a tvorivé myšlienky môžu byť vyslovené v niekoľkých vetách. Avšak, odporúčam vám brať to vážne a dať tomu patričný čas a energiu. Objavte špeciálne energetické pole a zažívajte príjemné pocity - dovoľte, aby sa váš život stal ľahším. Som si istý, že veľmi dobre viete, že vaša energetická úroveň a to, akú vibráciu zo seba vysielate, vytvára okolnosti a udalosti vášho života. Aj v časoch, keď sa necítite práve najlepšie. To, kam sa zameriavate je presne to, kam sa dostanete. Ak vo svojom vnútri živíte hnev a horkosť, to presne dostanete od života späť. Ak však žijete v láske, v šťastí a kráčate po ceste dobrých ľudí, všetko sa zmení.

Po modlitbe sa odporúča recitovať mantry. Sú to krátke, pradávne, zvyčajne sanskritské modlitby, ktoré tvorí pár slov. Ak ich opakujeme, recitujeme alebo spievame, privolávame si do života mnoho pozitívnych a silných energií. Ako dôkaz môžeme použiť jeden jednoduchý príklad. Pomyslime na to, koľkokrát za posledné tisícročie ľudia povedali jednoduchú mantru “Ľúbim Ťa.” jeden druhému. Môžeme cítiť, koľko ohromnej energie sa dá do pohybu, keď vyžarujeme tento pocit smerom k našim milovaným. Presne takto fungujú mantry.

Mantru opakujte 108-krát. Zaberie vám to asi 10-15 minút času, v závislosti od dĺžky mantry. Dole, na konci stránky, nájdete text mantry a krátky opis jej významu spolu s výslovnosťou. Je tam pripojené aj video, pomocou ktorého sa môžete naučiť správnu výslovnosť. Odporúčam vám vziať si modlitebné korálky, tzv. malu, ktorá obsahuje 108 korálok. Vezmite si ju do ruky a po každom odrecitovaní mantry prejdite palcom na ďalšiu korálku. Keď sa dostanete na miesto, kde mala začína, budete vedieť, že ste odrecitovali jeden kruh.

Očistné úlohy musia byť vykonávané počas niekoľkých týždňov, nepretržite. Na vašom čítaní ste dostali informáciu, koľko týždňov máte úlohu vykonávať. Je veľmi dôležité ju robiť bez prerušenia. Ak ste začali, neprerušujte ju. Ak sa to stane a jeden týždeň zabudnete, začnite od úplného začiatku. Ak sa vám vynoria nejaké otázky alebo sa cítite zaseknutí, prosím, neprestávajte. Kontaktujte nás akýmkoľvek spôsobom vyobrazeným na našej webstránke a veľmi radi vám pomôžeme.

Každopádne, prosím, porozmýšľajte a uvedomte si, že váš svet sa nezmení sám od seba. Vy ho môžete zmeniť. Z vášho palmového listu už viete, kadiaľ ísť, aby ste našli šťastie a svoju celistvosť. Aby ste kráčali po svojej ceste, je nevyhnutné očistiť a odstrániť prekážky. Pracujte na sebe a buďte odhodlaní pracovať na vlastnom šťastí. Uvidíte, že to stojí za to.

Pred tým, ako začnete so svojou očistnou úlohou, odporúčam vám prečítať si naše rady k úlohám tu:
https://www.palmovelisty.sk/library/gods/about-the-poojas

Odporúčam vám tiež prečítať si moju knihu
“Palmové listy - Tvoj osud, správa z budúcnosti”.
V knihe sa dozviete mnoho zaujímavých informácií o histórii, vzniku a fungovaní palmových listov:
https://www.palmovelisty.sk/kniha

S láskou
Zoltán Gábor Lukács
Palmové Listy

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Gan%C3%A9%C5%A1a

Odporúčaná mantra: Aum Gam Ganapataye Namaha

Információ a mantráról:
Výslovnosť mantry je jednoduchá:

Om - Ohm alebo aum
Gam - Gam alebo gahm
Ganapataye - Gah-nah-paht-ah-yeh
Namaha - Nah-mah-hah

Význam mantry:
S rešpektom, vďačnosťou a pokorou žiadam boha o pomoc a podporu v mojom živote. Nech sa všetky prekážky rozplynú a moje dni sa stanú požehnanými a naplnenými vďačnosťou, šťastím a celistvosťou.
K správnej výslovnosti mantry Ti poslúži toto video: